Sunday, November 24, 2013

This week's prep basketball schedule

Observer Area High School Basketball Schedule Week of Nov. 25-Dec.1

Ashbrook at Kings Mountain
Bessemer City at North Gaston
Carmel Christian at Hickory Christian
Central Cabarrus at Marvin Ridge
Christ the King at SouthLake Christian
Comenius at Westminster Catawba
Concord at Mount Pleasant
Countryside Montessori at Crossroads Charter
East Mecklenburg at Hopewell
First Assembly at Davidson Day
Fletcher School at Carolina Christian
Harding at Mallard Creek
Hickory Grove at Charlotte Country Day
Hickory Ridge at Cuthbertson
Lake Norman at Newton Conover
North Lincoln at East Lincoln
North Mecklenburg at Garinger
Parkwood at Piedmont
Patton at East Burke
South Davidson at Gray Stone Day
South Point at Crest
South Rowan at Central Davidson
Stuart Cramer at Highland Tech
United Faith at Flora MacDonald Academy
Wesleyan Christian at Northside Christian


Anson at Central Academy
Ardrey Kell at Weddington
Ashe County at Hibriten
Berry at Rocky River
Bunker Hill at Fred T. Foard
Cannon at Community School of Davidson
Carolina Christian at Westminster Catawba
Charlotte Country Day at Covenant Day
Charlotte Latin at Greensboro Day
Charlotte United Christian at Central Academy at Lake Park
Cuthbertson vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Davidson Day at Carmel Christian
Draughn at West Lincoln
East Burke at Freedom
East Gaston at Olympic
East Mecklenburg at Sun Valley
East Rowan at A.L. Brown
Forsyth Country Day at Providence Day
Gaston Day at First Assembly
Grace Academy at Charlotte Christian (Girls only)
Hickory Ridge at Jay M. Robinson
Indian Land vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Kings Mountain at Forestview
Maiden at North Lincoln
Metrolina Christian at Parkwood
North Gaston at Cherryville
North Iredell at East Wilkes
North Stanly at East Montgomery
Piedmont at West Stanly
Providence at Porter Ridge
RS Central at McDowell
St. Stephens at Alexander Central
Shelby at Statesville
South Iredell at Bandys
South Mecklenburg at Myers Park
Thomas Jefferson Academy at Mitchell
Veritas Christian at East Rutherford
Watauga at Wilkes Central
West Caldwell at South Caldwell
West Rowan at Salisbury
Butler at Ben L. Smith
Charlotte Christian vs. Eight Mile Rock High in Freeport, Bahamas Tournament
Cuthbertson vs. Northwestern in Clover Optimist Tournament

Charlotte Christian vs. Jefferson County (TN) in Freeport, Bahamas Tournament

Berry vs. Zion Lutheran (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
FILL
Charlotte Christian vs. Oak Ridge (TN) in Freeport, Bahamas Tournament Cheraw at Anson
Charlotte United Christian in Bull City Classic in Durham
Crossroads Charter at Mountain Mission (VA)
Cuthbertson vs. TBA in Clover Optimist Tournament
East Gaston vs. TBA in North Surry Shootout (Girls only)
East Rutherford at Highland Tech
Freedom at Draughn
Hough vs. Gaston Day (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Independence at Providence Day (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Indian Land vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Kennedy Charter vs. Oldsmar (FL) (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Lake Norman Charter vs. Mooresville (Girls only) in Leroy Holden Classic at North Meck
Lake Norman Charter vs. Cox Mill (Boys only) in Leroy Holden Classic at North Meck
Legacy Christian vs. 22 Ft. Academy (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Cox Mill at North Mecklenburg (Girls only) in Leroy Holden Classic at North Meck
Mooresville at North Mecklenburg (Boys only) in Leroy Holden Classic at North Meck
RS Central vs. Avery at Mitchell High
Salisbury at North Wilkes
South Mecklenburg at Providence Day (Girls only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Starmount at North Iredell
Wade Hampton vs. Victory Christian (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day

Ardrey Kell at Providence Day (Girls only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Athlete Institute vs. Kennedy Charter (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
FILL
Charlotte Christian vs. TBA in Freeport, Bahamas Tournament
Charlotte Latin vs. Christ School (Boys only) in Coaches vs. Cancer at UNC Asheville
Charlotte United Christian in Bull City Classic in Durham
East Gaston vs. TBA in North Surry Shootout (Girls only)
East Rutherford vs. Olympic in Coaches vs. Cancer Classic at UNC Asheville (Boys only)
Garinger at Greensboro Grimsley (at UNC Greensboro)
Gaston Day vs. Zion Lutheran (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Highland Tech at Ashbrook
Legacy Christian vs. Oldsmar (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Leroy Holden Classic at North Meck Boys Consolation Game
Leroy Holden Classic at North Meck Girls Consolation Game
Leroy Holden Classic at North Meck Boys Championship Game
Leroy Holden Classic at North Meck Girls Championship Game
Hough at Providence Day (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Quality Education vs. The Rock (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
RS Central at Mitchell
Shelby vs. Independence (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
SouthLake Christian at High Point Christian (Boys only)
South Mecklenburg vs. Wade Hampton (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Vance at West Montgomery
Weddington vs. Enka in Coaches vs. Cancer Classic at UNC Asheville (Girls only)



South Carolina
Lancaster vs. TBD in Lake Murray Tip-Off (Boys only)

Clover in Clover Optimist Touranament (host)
Comenius at Westminster Catawba
Fort Mill vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Fort Mill at Union County (Boys only)
Indian Land vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Lancaster vs. TBD in Lake Murray Tip-Off (Boys only)
Lancaster vs. TBD in Clover Optimist Tournament (Girls Only)
Nation Ford vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament

Carolina Christian at Westminster Catawba
Clover in Clover Optimist Touranament (host)
Fort Mill vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Indian Land vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Lancaster vs. TBD in Lake Murray Tip-Off (Boys only)
Lancaster vs. TBD in Clover Optimist Tournament (Girls Only)
Nation Ford vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Northwestern vs. Cuthbertson in Clover Optimist Tournament

Thanksgiving Day
Cheraw at Anson
Clover in Clover Optimist Touranament (host)
Fort Mill vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Fort Mill at Union County (Boys only)
Indian Land vs. TBA in Clover Optimist Tournament
Lancaster vs. TBD in Lake Murray Tip-Off (Boys only)
Lancaster vs. TBD in Clover Optimist Tournament (Girls Only)
Legacy Christian vs. 22 Ft. Academy (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Nation Ford vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Wade Hampton vs. Victory Christian (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day

Legacy Christian vs. Oldsmar (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day
Fort Mill vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
Nation Ford vs. TBA (Girls only) in Clover Optimist Tournament
South Mecklenburg vs. Wade Hampton (Boys only) in Charlotte Hoops Challenge at Providence Day

1 comments:

abhay Singh said...

Wow! nice article...
Thank you for sharing nice information
http://streets-united.com/